The transcription is about the Mind Body Spirit Festival in London, which celebrates personal development and holistic health. It features various experts and workshops on topics such as menopause, nutrition, and managing stress. The festival includes exhibits of crystals, healing practices like Reiki, and discussions on the science behind alternative practices. The author also mentions a book by David R. Hamilton called "Why WuWu Works?" which explores the effectiveness of meditation, Reiki, crystals, and other alternative practices. The book presents scientific research supporting the benefits of these practices. Overall, the transcription highlights the diverse range of exhibitors and the growing interest in alternative healing methods.
Witaj serdecznie w nowym odcinku audycji Mistrzostwo Osobiste. Z tej strony Kasia Richter. Dziś porozmawiamy o tym, dlaczego magia działa. Opowiem Wam o ostatnim wydarzeniu, które odbyło się w ubiegły weekend w Londynie, Mind Body Spirit Festival. Jest to wydarzenie, które celebruje rozwój osobisty, duchowość i holistyczne podejście do zdrowia. Z tego odcinka dowiesz się, co się działo na festiwalu oraz dlaczego magia działa. Czym jest magia w kontekście stylu życia, rozwoju osobistego oraz zdrowia. I co na to wszystko nauka.
Jesteście gotowi? Serdecznie zapraszam. Radio Polish Voice FM zastrzega, że niniejsza audycja nie stanowi porady medycznej. Prezentujemy informacje ogólne i moje własne opinie. Jeśli potrzebujesz porady medycznej, skontaktuj się z lekarzem GP lub bezpośrednio ze mną. Mind Body Spirit Festival to coroczne wydarzenie, które odbywa się w drugiej połowie maja w centrum Londynu, w centrum wystawienniczym Olympia. Jest to wydarzenie skupiające ekspertów z dziedzin związanych z rozwojem osobistym, duchowym, z szeroko pojętym zdrowiem holistycznym. Oprócz 120 wystawców, którzy wystawiali się w tym roku, na festiwalu znalazło się kilka scen, gdzie podczas czterech dni, przez cały dzień, sceny były zajmowane przez różnego rodzaju ekspertów, którzy podejmowali szereg bardzo ciekawych tematów.
Sceny były podzielone tematycznie. Była scena główna, sceny mniejsze oraz studia weldingowe, gdzie odbywały się różnego rodzaju zajęcia, takie jak joga, joga śmiechu, afro, trance dance oraz dwa namioty typu jurty, gdzie odbywały się ceremonie. W jednym były różne ceremonie szamanów, m.in. kontaktowania się z przodkami, tańce Chakra Shakti Dance na przykład, a w innym namiocie odbywały się ceremonie związane z alchemią dźwięku, różnego rodzaju kąpiele w dźwiękach, medytacje, praktyki relaksacyjno-uzdrawiające. Byłam pod ogromnym wrażeniem tegorocznego festiwalu. To, co mnie zaskoczyło, to to, że była osobna scena poświęcona tematyce midlife wisdom, czyli mądrości wieku średniego.
Ta scena jest już drugi rok na festiwalu, co też pokazuje, jakie są trendy, jeżeli chodzi właśnie o tematykę wellness i well-being i tam przez cztery dni odbywały się różnego rodzaju wystąpienia i warsztaty poświęcone tematyce menopauzy, zdrowia, jelit, odżywiania, zarządzania zmęczeniem, regulacji hormonów i generalnie życia po pięćdziesiątce. Tak więc myślę, że to pokazuje, jakie są trendy. Ogrom wszystkiego był po prostu powalający. Ktoś ma ochotę i może poświęcić cztery dni. To naprawdę można się bardzo dużo nauczyć od osób, które tam występują i spowiadają się.
Często mają opracowane własne metody leczenia, oparte na własnych doświadczeniach. Bardzo często są to osoby, które łączą wykształcenie i wiedzę medyczną, psychologiczną, psychoterapeutyczną z bardziej duchowymi metodami, takimi jak na przykład czenie rejki. Jedną z osób, której praca przykuła moją uwagę, ponieważ było piękne stanowisko jednego wydawnictwa, które prezentowało swoje książki i nie byłabym sobą, gdybym nie buszowała po takim stoisku i nie przejrzała wszystkich pozycji i nie zakupiła kilku. I wpadła w moje ręce książka Davida R. Hamiltona pod tytułem Dlaczego WuWu działa? Książka ta, ja kupiłam akurat w języku angielskim, tytuł Why WuWu Works? The Surprising Science Behind Meditation, Reiki, Crystals and Other Alternative Practices.
Książka też jest wydana w języku polskim. I co tutaj jest takiego ciekawego? Myślę, że ta książka jest ściśle właśnie związana z tematyką tego festiwalu i pokazuje nam, dlaczego takie festiwale w ogóle są organizowane. Zacznijmy od autora. David R. Hamilton to naukowiec z wykształceniem i doświadczeniem w dziedzinie chemii organicznej, który poświęcił swoją karierę na badania nad związkiem ciała i umysłu. Posiada tytuł doktora chemii organicznej, a przed wejściem na ścieżkę pisarską i bycia mówcą motywacyjnym pracował w przemyśle farmaceutycznym, gdzie zajmował się rozwojem leków na choroby sercowo-naszczyniowe i nowotwory.
Hamilton jest autorem dwunastu książek, w tym bestsellerów, takich jak The Five Side Effects of Kindness czy How Your Mind Can Heal Your Body. Jego prace koncentrują się na naukowym wyjaśnieniu skuteczności praktyk alternatywnych i holistycznych oraz na promowaniu dobroczynnych skutków życzliwości. Hamilton jest znany z umiejętności łączenia nauki z duchowością i zyskał dosyć sporą sławę występując w różnych programach telewizyjnych, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Wielkiej Brytanii. Co znajduje się w tej książce? Wyjaśnienie. Wszystko to, co znajduje się na takim festiwalu.
Na stoiskach wystawienniczych wyłożyłam bardzo dużą ilość kryształów, takich healing crystals różnych, ogromne stanowiska osób, które np. specjalizowały się w sprowadzaniu tych kryształów np. z Brazylii. Generalnie było ich bardzo, bardzo dużo. Było dużo stanowisk, które posiadały różne wyroby z takimi kryształami, z kamieniami półszlachetnymi jako biżuteria itd. Widziałam nawet jedno dosyć ciekawe stanowisko, które wykorzystywało zdrowotne właściwości złota i pani, która była na tym stanowisku tworzyła ubrania, które były pokryte prawdziwym złotem, namalowane na takich koszulkach różnych. Moje osobiste zdanie jest takie, że rzeczywiście zdaję sobie sprawę z pozytywnych właściwości złota na nasze zdrowie, ale ja akurat myślę, że wolę nosić biżuterię złotą niż to złoto na koszulkach.
Nie próbowałam, nie wiem, może działa. Myślę, że to jest bardzo indywidualny wybór. Oprócz złota, kryształów, różnych wyrobów naturalnych, kosmetyków, suplementów, tego było bardzo, bardzo dużo, ponad 100 stanowisk. Wystawiali się różne osoby, które zajmowały się leczeniem, medycją, uzdrawianiem, terapią, dźwiękami. Także było co oglądać, z kim rozmawiać i co podziwiać. Wracając właśnie do książki Why Woo Works Davida Hamiltona, chciałabym się tutaj zastanowić, dlaczego taka magia, takie woo, jak to się ma do tego, że mówimy, czy to rzeczywiście działa, bo medycyna klasyczna raczej ma inne zdanie na temat i wyśmiewa wręcz np.
leczenie poprzez takie metody alternatywne. Więc jako naukowiec David Hamilton prezentuje właśnie w tej książce różne wyniki badań tak naprawdę, które odbywały się na przeróżnych światowych uniwersytetach i dowodzi temu, że np. rejki, które jest techniką uzdrawiania energetycznego, polegającą na przekazywaniu energii przez dłonie terapeuty na pacjenta. Hamilton pokazuje, że badania opublikowane w Journal of Alternative and Complementary Medicine pokazały, że rejki może skutecznie zmniejszać poziom stresu i lęku. W jednym z badań uczestnicy, którzy otrzymywali sesję rejki, doświadczyli znaczącej redukcji poziomu kortyzoru, hormonu stresu w porównaniu do grupy kontrolnej.
Dodatkowo ich samopoczucie psychiczne uległo poprawie, co sugeruje, że rejki może wspierać zdrowie psychiczne i emocjonalne poprzez wywoływanie głębokiego stanu relaksacji. Kolejnym magicznym elementem wykorzystywanym do uzdrawiania są kryształy. Tak jak wspomniałam, na tych targach było bardzo dużo różnych stanowisk z kryształami, czy też kamieniami szlachetnymi. Domniemam, że zajmują dość ważną funkcję. Uzdrawianie kryształami jest praktyką, która polega na używaniu kryształów do harmonizacji i równoważenia energii ciała. Choć dowody naukowe na skuteczność tej metody są dość ograniczone, istnieją pewne badania sugerujące, że kryształy mogą wpływać na pole energetyczne człowieka.
Na przykład niektóre badania wskazują, że kryształy mogą emitować unikalne wibracje, które mogą wpływać na bioenergetyczne pole ludzkiego ciała. W książce Hamiltona przywołuje on badanie opublikowane przez Journal of Natural and Ayurvedic Medicine z 2018 roku. Było to małe badanie przeprowadzone przez byłego profesora chemii z Uniwersytetu w Knoxfield w Tennessee, które badało wpływ kryształów na skuteczność rejki. I co wyszło w tym badaniu? Kiedy uzdrowiciel używał do tego zabiegu rejki kryształy kwarcu, to miało to wpływ na pole elektromagnetyczne danego pacjenta.
Pole to było bardziej koherentne w porównaniu z tym, kiedy nie używał tych kryształów. Więc ja również spotkałam się z różnymi kursami dotyczącymi używania kryształów nawet jako pierwsza pomoc. Na przykład na problemy z gardłem lub też wszystko co związane jest z czakrą gardła bardzo pozytywnie wpływają z tego co pamiętam kryształy o kolorze niebieskim. W terapeutyczne i kosmetyczne właściwości minerałów wierzyli nasi przodkowie, starożytni Egipcjanie, Grecy, Rzymianie i Bawilończycy. Metoda leczenia kamieniami stosowana jest w żywej dziś tradycji medycyny chińskiej i indyjskiej ayurvedzie.
Myślę, że jest to fascynujący temat, który zasługuje na osobną audycję. Natomiast my przechodzimy do kolejnego punktu, który jest zarówno poruszony w książce Davida Hamiltona Dlaczego Wuwu Działa oraz jest szeroko obecny podczas festiwalu, o którym dzisiaj rozmawiamy. Medytacja. Jak się ma medytacja do naszej pracy w mózgu? Medytacja jest jedną z najlepiej zbadanych technik alternatywnych. Istnieją liczne badania, które potwierdzają, że regularna praktyka medytacji prowadzi do pozytywnych zmian w strukturze i funkcji mózgu. Badania opublikowane w Psychiatry Research Neuroimagining wykazało, że ośmiotygodniowy program medytacji Mindfulness zwiększa gęstość istoty szarej w hipokampie, obszarze mózgu związanym z pamięcią i uczeniem się.
Dodatkowo medytacja może zwiększać aktywność w obszarach mózgu odpowiedzialnych za regulację emocji, co prowadzi do lepszego radzenia sobie ze stresem i ogólnej poprawy zdrowia psychicznego. Dla mnie jako osoby, która praktykuje jogę od co najmniej 15 lat i była bardzo blisko związana z nauczycielami z Indii, z praktykami Ayurwedy, to jest po prostu oczywistość. I to, że teraz jest coraz więcej badań wskazujących na tę skuteczność, to dobrze, bo wykazuje to coś, co właśnie już starożytni wiedzieli, praktykowali, uwzględniali w swoim stylu życia.
I mogę też powiedzieć, że u mnie praktyka medytacji wprowadza bardzo dużo spokoju, ładu w głowie, przejrzystości myślenia i jak najbardziej opanowywania emocji. Podobnie zresztą jak modlitwa, która tak naprawdę jest obecna w każdej religii, ponieważ jest to sposób na wyciszenie się, na skupienie się, taki właśnie mindfulness, że skupiamy się na własnych myślach, na dechu. W powtarzanych słowach, tak jak są na przykład mantry, czy też w kościele karolickim, jak się odmawia różaniec modlitwy, prawda, się powtarza. Ma to wszystko dosyć zbliżone efekty do właśnie do medytacji, który ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.
Badania przeprowadzone przez Duke University wykazały, że osoby regularnie modlące się mają niższy poziom depresji i lęku. Mechanizm ten może być związany z poczuciem wsparcia społecznego i duchowego, jakie daje modlitwa, ale też właśnie tą funkcją medytacyjną. Dodatkowo modlitwa może działać jako forma autosugestii, tzw. samo spełniająca się przepowiednia, ponieważ kierując swój fokus, swoje myśli na jedną rzecz, wzmacniamy to pozytywnie przekonania i oczekiwania, co generalnie prowadzi do poprawy samopoczucia i też zwiększenia prawdopodobieństwa osiągnięcia jakiegoś celu, jeżeli się tak bardzo właśnie na tym tutaj skupiamy.
Muzyka Magia, efekt placebo i uzdrawianie oraz samoleczenie. Jak to wygląda od strony naukowej? Efekt placebo jest fenomenem, który pokazuje jak silnie nasze przekonania i umysł mogą wpływać na zdrowie fizyczne. W badaniach klinicznych pacjenci otrzymujących placebo często doświadczają rzeczywistej poprawy zdrowia, jeśli wierzą, że otrzymują skuteczną terapię. Na przykład badania opublikowane w New England Journal of Medicine wykazało, że pacjenci otrzymujący placebo doświadczyli podobnej redukcji bólu jak ci, którzy otrzymywali aktywne leczenie. Efekt placebo pokazuje jak istotne są pozytywne oczekiwania i przekonania w procesie uzdrawiania.
Idąc dalej, czytałam o badaniach tak zwanego otwartego placebo, które polega na tym, że pacjenci są informowani o tym, że będzie podawane im placebo. I w tych badaniach wyszło taki wynik, że otwarte placebo zadziałało tak samo dobrze jak placebo oraz aktywne. Jak to się dzieje właśnie? Mnie to bardzo zainteresowało i zaczęłam tego dociekać. Okazuje się, że wiedząc o tym, że spodziewamy się pozytywnego wyniku, w naszym mózgu aktywuje się mechanizm samoleczenia. Jak dokładnie działa efekt placebo wyjaśnia Dominic Knight w Twojej książce Endgamers.
Architects of Destiny. Dominic jest jednym z najbardziej rozpoznawanych w Wielkiej Brytanii, myślę, że nie tylko, klinicznych hiknoterapeutów oraz praktyków NLP w roli inwestycyjnego programowania. I w swojej książce, którą bardzo polecam, wyjaśnia efekt placebo tak. Kiedy pacjent wierzy, że otrzymuje właściwy lek, który mu pomoże, podświadomie wysyła do swojego autonomicznego systemu nerwowego taką informację, której konsekwencją jest to, że ciało zaczyna produkować naturalne substancje, które odzwierciedlają substancje, które wierzymy, że przyjmujemy. I w ten sposób zadziewa się tzw. samoleczeniem, czyli nasze ciało produkuje takie substancje chemiczne, które są potrzebne nam do zwalczenia danej choroby.
Jeżeli chodzi o efekt placebo, jest dużo innych jeszcze tutaj hipotez i zdań. Też czytałam takie opracowanie naukowe, gdzie czynników przyczyniających się właśnie do skuteczności efektu placebo jest realizacja terapeutyczna. Więc myślę, że to wszystko ma wpływ i najważniejsze jest to, że jest skuteczne. Ostatnim elementem, o którym chciałabym powiedzieć, wspominałam już o terapii dźwiękiem w swoich poprzednich audycjach. Terapia dźwiękiem i wibracjami z użyciem gongów, różnych instrumentów, mist dźwiękowych wpływa bardzo pozytywnie na nasze fale mózgowe i układ nerwowy.
Badania sugerują, że dźwięki o określonych częstotliwościach wywołują głęboki stan relaksacji, co redukuje stres i lęk. Na przykład badania opublikowane w Journal of Evidence-Based Integrative Medicine wskazują, że dźwięki mogą wpływać na autonomiczny układ nerwowy, co prowadzi do obniżania poziomu kortyzolu i poprawy samopoczucia. Ja jak najbardziej to potwierdzam, potwierdzają to moi klienci, moi studenci, osoby, z którymi pracuję. Dzięki dźwiękom, na przykład wydotowanym przez gongi, możemy bardzo łatwo wejść w fale mózgowe alfa albo nawet teta, które powodują, że jesteśmy bardzo, bardzo głęboko zrelaksowani, prawie na pograniczu zasypiania i wtedy rzeczywiście można bardzo fajnie pracować pod świadomością.
Więc samo nawet przebywanie w takich właśnie falach jest bardzo prozdrowotne, ponieważ nas wycisza, daje nam dostęp do kreatywnego myślenia. Także to nie jest tylko, że się uspokajamy, ale jesteśmy dużo bardziej wsparci na nowe pomysły, przychodzą nam łatwo różne pomysły do głowy, też łatwo sobie różne rzeczy wtedy przypomnieć. Generalnie ma to szereg fajnych benefitów. W tej audycji to już wszystko. Dziękuję Wam bardzo serdecznie za uwagę i zapraszam za tydzień. Pozdrawiam serdecznie, Kasia Richter. Napisy stworzone przez społeczność Amara.org Transkrypcja Magdalena Świerczek-Gryboś Kierunek Wrocławia