The transcription is a morning podcast discussing various topics. It mentions the dates, names of saints, and international days celebrated over the weekend. The focus then shifts to May 8th, which is a significant day commemorating the end of World War II. The podcast explains the historical background and the changes in the celebration of this day in Czechoslovakia. The speaker also mentions how other countries, like Poland, celebrate this day differently. The podcast concludes with a discussion about the new theme song and a farewell.
♪♪♪ ♪♪♪ ♪♪♪ ♪♪♪ ♪♪♪ Krásne, dobre ráno, milé pane, milá dámo, každý, kto sa mnou den co den stávate, piestujete naviky a chcete poslúchať poranný podcast Malý Zázrak. Dnes máme svatek, 8. kvietna a tak si nieco málo povíme, v počátku o tom, co tento svatek je, ale než se na to vrhneme, já bych si zopakoval moto našeho podcastu, která řekla Sophie Jordan. Dočka cenového rána je v tomto světě po každé zázra. A, jelikož vždycky po víkendu vzpomínám, co se stalo i o víkendu, respektive čím byly předchozí dva dny, jelikož my máme vždycky sobotu, neděli, jako by volno, podcast běží jenom pondělí až pátek, kdo nás posloucháte pravidelně, takže si dáme takové malé repete, abychom aspoň věděli, co a jak.
Sobotu, čili 6. páty, byl 128. den, svátek měl Radoslav, Radislav, Frida, Radslava a Radivoj a byl to Mezinárodní den proti dietám. Nasledující den, čili včera, neděle, byl 7. páty, 128. den a svátek měl Stanislav, Stojan a Stanimír. Jak to vypadá, tak neslavil se včera žádný Mezinárodní den, takže to jen tak v rychlosti, co bylo o víkendu. O víkendu nic tak zasadního, myslím, se nám nestalo a nebudu se vrátit k udalostem politicko-společenským, pročže to tam moc veselé nemáme.
Zas by to byly dvě války a to si radši povíme někdy jindy, až bude nějaký zasadnější průvod, protože toho máte dost televizi, takže to nechci hrotit. A vrhneme se rovnou na dnešní den, což je vlastně také připomínka války, ale v cuklu letu máme 8. května, což je 128. den v roce, máme pondělí a zahajili jsme 18. tyden. Jako mohli jsme si dát volno, že? Jak se koukám na některé jimé doktory, možná to mají některé školy, třeba nevím, jak to mají tady v Těšině, na Těšinsku Fridecku, ale třeba Poláce se minulý tyden udělali takové milé prázdniny, jelikož oni mají prvního a třetího svátek, a oni se to tak nějak dělají, že ten prostřední den druhého si dají nějaké ty volna a ředitelské volna a mají takové jako by milé prázdniny.
Pojené s víkendem, takže je to takové to sobota, neděle, pondělí, úterý, středa a mají vážně takové ty konstituční volno, což je úplně fajn, to bychom tu také mohli mít, ale my bohužel máme ty svátky posunuté trošku jinak. Takže já jim to přeju, jak jsem byl minulý tyden v Polsku, tak jsem viděl, ehhle ti studenti nějak nemají ty tašky na zadech, co se jako děje, tak jsem posledně zjistil, že oni vážně mají volno. Tak a teďka dost řečí, řekneme si, co znamená toho 8.
května. 8. května si připomínáme, a to všude na světě, Spomínkový den na ty, kdo ztratili svůj život během 2. světové války. Případně ještě je jeden mežinárodní světový den a to je světový den Červeného kříže. Takže ono to má nějak více méně souvislost, protože Červený kříž už působil tehda, ale myslím, že v určitých obměnách si to připomínají všude na světě, akorát některé staty to nemají přímo jako svátek, jako státní svátek. V České republice je 8. května jeden ze sedmich státních svat.
Říkáme mu den vítězstv. Připomínáme si jednu z hlavních historických událostí nejen v České republice, ale v celé Evropě a to je vítězoslavně konec 2. světové války. Za konec 2. světové vojny považujeme kapitulaci německých vojzc, která vstoupila v platnost 8. května v 23.01, čili v 11. v noci středu evropského času. V minulosti se svátek nazýval den osvobození, nebo taky den osvobození od fašismu, což 9. května, čili zítra, běží v zemích byvalého sovětského svazu a Rusku, kde byl 9.
květem vyhlašen jako den vítězství nad fašismem, jak už jsem zmínil. Kapitulace tu totiž vstoupila v platnost v čas, který odpovídá v první minutě 9. května moskevského času. Ale to je prostě sajus. U nás je to 8. května, je to v novém pořádku. A teďka, proč se vlastně změnilo název a datum u nás. V byvalém Československu nemohli dlouho politici najít zhodu, který den zvolit jako oslavný den státního svátku. Dohodě došlo až v roce 1951, kdy se poslanci dohodli na 9.
květnu jako den osvobození ČSSR. K další změně a posunu došlo po sametové revoluci, kdy byl v roce 1990 nejdříve upraven na den osvobození od fašismu a o rok později v roce 1991 bylo změněno také datum na 8. května, což platí dodnes. Uprava názvu proběhla v historii ještě dvakrát. Nejprve v roce 2000, kdy se název zkrátil na den osvobození a v nasledujícím čase k upravě prošlo roku 2004 a to byl zase den vítězství, jak ho slavíme dodnes.
Takže ten den, ten format už se slaví. Podnes od roku 1990 pouze se změnila ta forma, ten název toho svátku. Názbo slovy státního svátku má také psychologický efekt i z toho důvodu byl zvolen den vítězství, protože je lepší cítit se vítězem, než osvobozeným. Tak to je pravda. Právě Polaci to mají jako většinstvo i konstitucie. Ale zajímavé, že v Polsku tenhle ten typický den mají na 11.11. Oni to tam měli trošku dřív a slaví to takhle každý rok.
Ale tak prakticky mají i toho třetího den konstitucie. Slovensko to má jakoby s námi, protože my jsme byli Československo, takže tam ta tradice zůstala. Nevím, jak to mají Maďaři, ale tuším, že skutečně celá ta Evropa to má tak nějak stejně. Takže dneska jsme si pověděli o svátku. Já se s vámi loučím. Snad jste si něco nového dozvěděli, sice možná to pro vás nebylo až tak zajímavé, ale máme prostě svátek, tak jsme to proběhli takhle tradičně. Jenom tak na okraj možná jste si všimli, že máme novou znělku.
Ta znělka má skoro minutu. Je to převážně moje práce. Na základě předlohy jsem si složil čtyři různé skladby, takže nevím, jestli se vám líbí, ale s touhletou znělkou, takovou tou pomalou postupnou, která gradluje, až se zase rozplyne, se budete teďka setkávat den co den. Takže já vám děkuji za pozornost a zase se slyšíme zítra. Čaute. Titulky vytvořeny s výsledkami ČNES, ÚJKN 2016